در جریان پخش مراسم اهدای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، تصویرهایی از شبکه سه سیما پخش شد که با توجه به سابقه صدا و سیما تعجب برانگیز بود. کولیندا کیتاروویچ رئیس جمهور کرواسی در مراسم اهدای جام حاضر بود و اگرچه پوشش نسبتا کاملی با لباس تیم ملی کرواسی داشت، اما تک‌تک بازیکنان و کادر فنی روی سکو را در آغوش گرفت و آنها را دلداری داد.

 

کیتاروویچ

 

اگرچه که چنین صحنه‌هایی بعید است که با عرف و اخلاقی منافات داشته باشد اما با توجه به سابقه صدا و سیما پخش این صحنه‌ها و سانسور نشدن آنها آن‌قدر عجیب بود که در نهایت و پس از اتمام مراسم عادل فردوسی‌پور مستقیم به این قضیه اشاره کرد و از «دوستان پخش» به خاطر پخش تمام و کمال مراسم تشکر کرد.

 

خوشحالی رئیس جمهور کرواسی

 

بالاخره زنده ماندیم و بدون جان به لب شدن تصاویر فوتبالی تیم محبوبمان را از شبکه های وطن دیدیم! اتفاقی که در سال های گذشته می بایست حداقل با تاخیر  5 دقیقه ای منتظر تماشای صحنه های جذاب شادی ستارگان مورد علاقه مان می نشستیم! اما این بار در رفتاری تاریخی صدا و سیما تصمیم گرفت دستش را از روی کلید قرمز سانسور بردارد تا بینندگانی چون ما کلافه از تصاویر آهسته از پیش از ضبط شده نشوند!

این بار شاید قرار بود صدا و سیما امتحانی تاریخی را پس بدهد! مگر آن سوی آبی ها چه پخش می کنند که ما نمی توانیم؟ چرا باید مهاجرت شبکه های داخلی خود را به آن سوی آب ها و ماهواره ها شاهد باشیم وقتی می توانیم با یک تغییر سیاست ساده همه چیز را به سود خود به پایان برسانیم؟

 

جام جهانی 2018

 

میلیاردها تومان صرف هزینه ساخت برنامه هایی تلویزیونی برای رقابت های جام جهانی کردیم و در هر دوره به آنها تصاویر آهسته نشان دادیم! شاید  پوشش زنده صدا و سیما با بازپخش برنامه های دیگر تفاوتی نداشت! امروز اما صدا و سیما بالاخره متوجه شد که پوشش آن سوی آب به خودشان مربوط است! به هر حال تصاویر پخش شده هیچگونه محدودیت شرعی را هم شامل نمی شد، اما در گذشته به بهانه همین تصاویر، از پخش صحنه های حساس جام محروم می شدیم! زمان از دست رفته را می توان بازگرداند؟ هرگز! اما می توان با سیاستی درست همه چیز را جبران کرد!

کیتاروویچ هم یک انسان عادی بود! آن زنانی که مدال به دست برای اهدا مدال بر روی سن آمده بودند نیز انسان بودند؛ نه شاخ داشتند و نه دم! هیچ کس از دیدن آن صحنه ها منقلب نشد و بالعکس استقبال ویژه ای نیز صورت گرفت! چرا که بالاخره توانستیم بدون حرص خوردن یک مراسم را چون بیننده ای عادی تماشا کنیم!

 

مکرون و کیتاروویچ