پیاز سوخاری یکی از خوشمزه ترین و پر طرفدارترین پیش غذاهاست که در منوی اغلب رستوران ها پیدا میشه. روش های مختلفی برای درست کردن پیاز سوخاری وجود داره؛ خیلی ها پیاز سوخاری با خمیر بنیه درست می کنن و بعضی ها اون رو با پودر سوخاری ترجیح میدن. پیاز سوخاری پنیری یا با ژامبون هم شکل های دیگه ی پیاز سوخاریه. پیاز سوخاری اغلب به شکل حلقه ای درست میشه، اما پیاز سوخاری به شکل گل هم طرفدارهای خودشه داره و علاوه بر طعم فوق العاده، زیبایی خاصی به بشقاب سرو میده. طرز تهیه پیاز سوخاری ساده به این صورت که پیاز رو از عرض به صورت ورقه ورقه برش داده و بعد از مخلوط کردن حلقه های پیاز با مواد مختلف از جمله آرد، تخم مرغ و آرد سوخاری، اون رو سرخ کرده و با انواع سس سرو می کنن. البته این روش تنها یکی از روش های درست کردن پیاز سوخاریه. در این مطلب قصد داریم طرز تهیه پیاز سوخاری شکم پر رو آموزش بدیم که احتمالا اسم اون رو کمتر شنیدید یا امتحان کردید. پیاز سوخاری شکم پر انواع و اقسام مختلف داره. یعنی میشه داخل پیاز رو با مواد مختلفی پر کرد. در این روش ما از گوشت چرخ کرده برای پر کردن پیاز استفاده کردیم. به این صورت که پیاز به شکل حلقه ای برش خورده و داخل اون از ترکیب گوشت چرخ کرده با ادویه های مختلف پر میشه. البته نا گفته نمونه که در طرز تهیه پیاز شکم پر از پنیر چدار هم استفاده میشه. در نتیجه میشه اون رو یه مدل از پیاز سوخاری پنیری هم در نظر گرفت. از اون جایی که این پیاز سوخاری خیلی کامل و سنگینه، علاوه بر پیش غذا به عنوان غذای اصلی هم سرو میشه و شما می تونید در مهمانی ها و دورهمی هاتون این غذای خوشمزه و لذیذ رو به همراه سس مورد علاقه تون آماده و سرو کنید.

 

طرز تهیه پیاز سوخاری شکم پر

 

۱- داخل کاسه، گوشت چرخ کرده، نمک، فلفل و پودر پیاز را ریخته و خوب با هم مخلوط کنید.

۲- پیاز را شسته و پوست پیاز را از آن جدا کنید. سپس آن را به شکل افقی روی تخته قرار دهید. به طوری که سر و ته پیاز در چپ و راست باشند. سپس آن را به حلقه هایی به ضخامت ۱ سانتی متر برش دهید. حلقه های پیاز را از هم جدا کنید.

۳- ۱ قاشق از مخلوط گوشت را برداشته و آن را داخل یکی از حلقه های پیاز بریزید. سپس آن را فشار دهید تا فرم قالب پیاز را بگیرد.

۴- پنیر چدار ورقه ای را به شکل مربع برش دهید. یک برش از آن را روی گوشت قرار داده و روی آن را با مقدار دیگری از گوشت بپوشانید. گوشت را داخل پیاز فشار دهید تا کاملا فرم بگیرد.

۵- سایر حلقه های پیاز را نیز به همین روش از مخلوط گوشت پر کنید.

۶- آرد، تخم مرغ هم زده و پودر سوخاری (یا آرد سوخاری) را در ۳ کاسه ی جداگانه بریزید.

۷- حلقه های پیاز پر شده را ابتدا به آرد آغشته کنید و آن را تکان دهید تا اضافه ی آرد از روی آن بریزد.

۸- سپس پیازهای آغشته به آرد را داخل مخلوط تخم مرغ هم زده شده نیز بغلتانید.

۹- اکنون پیازها را داخل کاسه ی آرد سوخاری انداخته و به آن آغشته کنید.

۱۰- این روند را دو بار تکرار کنید.

۱۱- داخل قابلمه مقدار زیادی روغن بریزید و آن را روی حرارت متوسط قرار دهید تا روغن کاملا داغ شود.

۱۲- پیازهای شکم پر را دانه دانه داخل روغن داغ بیندازید و هر کدام را به مدت ۵ الی ۶ دقیقه سرخ کنید تا زمانی که طلایی رنگ شوند.

۱۳- پس از سرخ شدن پیازهای سوخاری شکم پر، آن ها را از داخل روغن داغ بیرون آورده و روی دستمال کاغذی حوله ای قرار دهید تا روغن اضافی آن ها گرفته شود.

۱۴- پیاز سوخاری شکم پر را به همراه سس دلخواه تان سرو کنید.

  طرز تهیه پیاز سوخاری شکم پر  

نکات کلیدی طرز تهیه پیاز سوخاری شکم پر

- برای تزیین پیاز سوخاری شکم پر می توانید مقداری جعفری تازه ی خرد شده روی آن بپاشید.

- با این مقدار مواد اولیه، حدود ۶ حلقه پیاز سوخاری شکم پر خواهید داشت.

- پیازها را ضخیم برش دهید تا کاملا دور تا دور گوشت را احاطه کند. یک پیاز متوسط را به ۳ قسمت مساوی (از عرض) تقسیم کنید.

- هنگام سرخ شده پیازهای سوخاری شکم پر هر چند ثانیه آن ها را هم بزنید و زیر و رو کنید تا تمام قسمت های آن ها کاملا سرخ شوند.

- می توانید از گوشت چرخ کرده ی گاو یا گوسفند استفاده کنید.

- به دلخواه می توانید از ادویه های دیگر از جمله پودر سیر نیز برای مزه دار کردن گوشت پیاز سوخاری شکم پر استفاده کنید.