Generic selectors

خنک کردن خانه در هوای گرم

۲۷,۹۴۰ بازدید

خرید آنلاین لوازم قنادی + ارسال رایگان +5 درصد تخفیف، آخرین فرصت خرید در جشواره پاییز ایران کوک شاپ. کد تخفیف 5 درصد : irancookir اینجا کلیک کنید

 

روش های خنک کردن محیط اطراف

 

روش های خنک کردن خانه

 

خنک نگه داشتن خانه در هوای گرم کار آسانی نیست ، حتی اگر وسایل خنک‌کننده را تمام وقت روشن بگذارید و آن را روی خنک‌ترین درجه تنظیم کنید باز هم در ساعات بعد از ظهر تابیدن نور خورشید دمای داخل خانه را بالا می‌برد ، استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع اوضاع را بهتر می‌کند اما هزینه‌های نصب و راه‌اندازی و هزینه‌های برق مصرفی آن زیاد است.

راهکارهای دیگری هم برای خنک نگه‌داشتن خانه وجود دارد ، راهکارهای طبیعی و ساده‌ای که به کاربردن و اجرای آنها علاوه بر خنک‌کردن و کاهش دمای خانه موجب صرفه‌جویی در مصرف برق هم میشود ، یکی از راه‌های جایگزین برای خنک ‌کردن خانه و استفاده کمتر از وسایل برقی خنک‌کننده به کاربردن راه‌های طبیعی است ، استفاده از راه طبیعی به این معنی است که بدون استفاده از هیچ وسیله برقی یا مکانیکی بتوانیم خانه را خنک نگه داریم ، مناسب‌ترین روش برای پیشگیری از جذب حرارت و دفع گرمایی که به ساختمان می‌تابد انعکاس یا بازتاباندن آن است.

 


گرما از چند طریق وارد خانه می‌شود که مهم‌ترین و عمده‌ترین آن حرارت ناشی از تابش گرمای خورشید است که از پنجره‌ها و سقف وارد خانه می‌شود و راه دیگر منابع حرارتی و وسایل گرمایی داخل خانه است ، وسایلی مانند اجاق گاز و فر برقی ، برای کاهش این نوع حرارت در خانه بهتر است به خصوص در ساعات گرم روز کمتر اجاق گاز را روشن نگه داشت و از غذاهای حاضری که نیاز به پخت‌و‌پز ندارند استفاده کرد.

ترک‌ها و شکاف های دیوار یکی دیگر از راه‌های ورود گرما به خانه است که برای پیشگیری از اتلاف انرژی باید آنها را پوشاند.

عامل دیگر رنگ ساختمان است ، ساختمان‌هایی که پوشش بیرونی آنها تیره است حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد انرژی خورشیدی تابیده شده به سطح‌شان را جذب می‌کنند و مقداری از انرژی نیز از طریق همرفت و جابه‌جایی منتقل می‌شود اما در مقابل ساختمان‌هایی با پوشش بیرونی روشن حرارت را انعکاس داده و گرما را دفع می‌کنند.

 

حدود نیمی از گرمای ناخواسته از طریق پشت بام وارد خانه می‌شود ، بازتاباندن و انعکاس دادن نور تابیده شده به پشت بام هم کار آسانی نیست ، بیشتر آسفالت‌ها و پوشش‌های پشت بام رنگ تیره دارند و حتی پوشش‌های سفید رنگ فایبرگلاس هم ۷۰ درصد پرتوهای تابیده شده خورشید را جذب میکنند ، برای انعکاس نور تابیده شده به پشت بام می‌توان از پوشش‌هایی که برای سقف خانه‌های پیش ساخته استفاده می‌شود ، کف‌پوش‌های ساخته شده از لاتکس سفید یا ورقه‌های فلزی استفاده کرد ، آسفالت‌هایی حاوی فایبرگلاس و آلومینیوم هم وجود دارد که البته به دلیل تیره‌ رنگ بودن پرتو‌ها را کمتر انعکاس می‌دهند.

آموزش پاک کردن لکه ها از روی پارچه

راه دیگر برای بازتاباندن گرمای خورشید نصب پرده‌های آفتاب‌گیر در کنار پشت بام است که تا ۲۵ درصد گرمای وارد شده از طریق سقف خانه را کاهش می‌دهد.

 

مقدار دیگری از گرمای ناخواسته از طریق پنجره‌ها وارد خانه می‌شود ، استفاده از پوشش‌های بازتاب دهنده نور یکی از راه‌های دفع این گرماست ، استفاده از این نوع پوشش روی پنجره ها علاوه بر خنک نگه‌داشتن خانه ، از تابش مستقیم نور خورشید به وسایل خانه و کم‌رنگ شدن مبلمان ، پرده‌ها و فرش هم جلوگیری می‌کند ، انواع متعددی از این پوشش‌ها با درجات گوناگونی از تیرگی وجود دارد که با توجه به نوع آب و هوای منطقه باید نوع مناسب را انتخاب کرد ، اگر از پوشش‌های ثابت استفاده می‌کنید بهتر است پنجره‌های جنوبی را با این پوشش نپوشانید تا در زمستان بتوانید از گرمای نور خورشید استفاده کنید.

 

عایق‌کاری یا ایزولاسیون روش مناسبی برای جلوگیری از انتقال گرما به داخل خانه است ، عایق کاری خانه را از گرمای تابستان و سرمای زمستان محافظت می‌کند ، بهترین محل برای عایق‌کاری پشت‌بام و سقف و راهروی طبقه بالای خانه است چون این محل‌ها مهم‌ترین منبع جذب گرما هستند.

گیاهان یک عایق طبیعی هستند که علاوه بر کم کردن میزان تابش نور خورشید به‌طور طبیعی هوا را نیز تصفیه می‌کنند ، معمولا از گیاهان خودرو و محلی که نیاز به رسیدگی و توجه کمتری دارند برای این کاراستفاده می‌شود ، گیاهان علاوه بر جلوگیری از تابش نور خورشید مقداری خنکی مطبوع هم ایجاد می‌کنند و می‌توانند دمای اطراف‌شان را تا پنج درجه سانتی‌گراد کاهش دهند.

سایبان‌ها با جذب یا بازتاب نور خورشید از ورود آن به خانه به میزان قابل توجهی جلوگیری می‌کنند ، نصب سایبان در هر دو سطح خارجی و داخلی پنجره مفید است اما سایبان‌های خارجی به دلیل اینکه گرما را پیش از برخورد با پنجره دفع می‌کنند مناسب‌تر و موثرتر هستند ، هنگام نصب سایبان باید با توجه به شرایط آب و هوایی و تعداد دفعات باز کردن پنجره نوع مناسب را انتخاب کرد ، نصب سایبان مناسب دمای داخل خانه بسیار کاهش می‌دهد ، سایبان‌های براق و رنگ روشن بیشتر گرما را دفع می‌کنند ، بهتر است سایبان با پنجره زاویه ۴۵ درجه داشته و طول آن نیمی ‌از ارتفاع آن را بپوشاند.

درختان و گیاهان هم می‌توانند به‌عنوان سایبان عمل کنند ، کاشتن یک درخت در دیوار شرقی یا غربی خانه با سایه انداختن روی پنجره و دیوارها مانند سایبان عمل می‌کند ، بهتر است از درخت‌هایی که در پاییز برگ آنها می‌ریزد استفاده کرد تا در زمستان بتوان از مزایای گرمای خورشید بهره مند شد.

 

شبکه های اجتماعی

برای دریافت بروزرسانی ها عضو خبرنامه ما شوید.

, , , ,

۳ دیدگاه برای خنک کردن خانه در هوای گرم

 1. MRH;) 15 ژوئن-2016 در 15:18 #

  با سلام
  یه راه حل دیگه هست که از خانه های یزد یادگرفتم شما یک پنکه را در سرعت متوسط یا کم بگزارید اگر درجه زیاد باشد موجب خشکی بدن و ماهیچه ها میشود و سر پنکه را به پاین پنکه متمایز کنیم و از مماس ان یک ظرف بزرگ پر از اب یخ بگزرید پنکه را روشن کنید و به کار زندگی تان برسید البته تمام در ها و پنجره ها را ببندید

 2. مريم 3 فوریه-2013 در 21:45 #

  ممنون،خوب بود،دست گلت درد نکنه

  • نیلوفر بانو 5 فوریه-2013 در 19:37 #

   خواهش میکنم 🙂

دیدگاهتان را بنویسید