Generic selectors

چای و دمنوش گیاهی

۳,۵۹۷ بازدید

خرید آنلاین لوازم قنادی + ارسال رایگان +5 درصد تخفیف، آخرین فرصت خرید در جشواره پاییز ایران کوک شاپ. کد تخفیف 5 درصد : irancookir اینجا کلیک کنید

در این مطلب میخواهیم به سؤالات رایج در زمینه چای و دمنوش های گیاهی پاسخ دهیم.

 

چای و دمنوش‌های کیسه‌ای

 

» آیا چای کیسه‌ای کیفیت چای اصیل ایرانی را دارد؟

در واقع چای کیسه‌ای از پودر و خاکه چای درست شده است که حتی گاهی با کیفیت نیست و کافئین آن استخراج شده ولی برای آنکه به سرعت رنگ بدهد به آن رنگ و طعم مصنوعی میزنند.

اینکه می‌بینید چای کیسه‌ای در کمتر از یک دقیقه قرار گرفتن در آب‌جوش، رنگ غلیظی پیدا می‌کند به این معنی است که به آن رنگ مصنوعی اضافه کرده‌اند ، خود چای را وقتی دم میکنیم خیلی طول می‌کشد تا یک رنگ کمرنگ بدهد.

عطر چای‌های معطر نیز هیچ‌کدام مربوط به خود چای نیستند زیرا بعد از جداسازی پودر چای و افزودن رنگ و طعم به آن ، آنها را بسته بندی و وارد بازار می‌کنند.

 

دمنوش گیاهی 


 

» آیا به سایر دمنوش‌های گیاهی هم رنگ و طعم اضافه میشود ؟

گیاهانی مانند نعناع برای آنکه مواد معطر با ورود به آب‌جوش زود استخراج شود، برگ یا قسمت‌های موردنظر را پودر کرده و در کاغذهای مخصوص می‌ریزند زیرا هر چه گیاه ذراتش ریزتر باشد آب سریع‌تر در آن نفوذ می‌کند و ماده معطر استخراج می‌شود ولی دمنوش‌هایی غیر از چای چون اصولا خودشان بو دارند، کمتر دارای رنگ و اسانس مصنوعی هستند.

البته این دمنوش‌ها باید مدت‌زمان بیشتری یعنی بین 5 تا 10 دقیقه در آب‌جوش بمانند تا اسانس شان استخراج شود.

 

» آیا خواص دمنوش‌هایی که شامل چند گیاه هستند تاثیر منفی نمیگذارد ؟

نه در همه موارد ؛ برخی از این گیاهان از قدیم با هم مخلوط می‌شدند و تجربه نشان داده که این مخلوط می‌تواند اثرات تقویت کننده داشته باشد ضمن اینکه مخلوط کردن، سبب می‌شود برخی عوارض جانبی هم کم یا حذف شود.

فرض کنید یکی از تجارب خوب ایرانی‌ها این است که لیموعمانی و گل‌گاوزبان را با هم مخلوط می‌کنند و این کار سبب می‌شود دم‌کرده مزه بهتر و رنگ زیباتر پیدا کند و خاصیت آرام‌بخش آن قوی‌تر از هر دو گیاه به تنهایی ‌شود.

اگر بدون مطالعه بخواهیم گیاهان را با هم مخلوط کنیم ممکن است ترکیبات‌شان با هم تداخل داشته باشد و عوارض جانبی‌شان زیاد شود یا حتی مخلوط کردن آنها سبب از بین رفتن برخی خواص یا ایجاد یک سمیت جزیی یا شدید شود بنابراین بدون تجربه نمی‌توانیم خودمان گیاهان را با هم مخلوط کنیم و به مصرف برسانیم.

 

چطور برای رمضان آماده شویم؟

» آیا نوشیدن روزانه دمنوش‌های گیاهی میتواند عوارضی به دنبال داشته باشد؟

این موضوع بستگی به نوع دمنوش دارد ؛ برخی از دمنوش‌ها مانند زیره و رازیانه را هر روز روزی 5 تا 10 گرم می‌توانیم مصرف کنیم اما گل گاوزبان را نمی‌توان هر روز مصرف کرد چون باعث بالا یا پایین رفتن فشارخون یا دیگر فاکتورهای خونی میشود.

دمنوش‌هایی مانند زیره، رازیانه و گشنیز اسانس دارد مصرف روزانه آنها بدون اشکال است اما سایر دمنوش‌ها باید مورد بررسی قرار گیرند ؛ اصولا باید روی بسته‌بندی دمنوش‌ها نوشته شده باشد چه مقدار و به چه شکل مصرف شوند و توجه مصرف‌کنندگان به این نکات الزامی است.

 

» مصرف دمنوش‌ها به شکل کیسه‌ای بهتر است یا به شکل فله‌ای ؟

اگر دم کردن به نحوی باشد که ماده موثری وارد آب شود تفاوتی ندارد که کیسه‌ای مصرف کنیم یا فله‌ای ولی هر چه گیاه به شکل خرد و پودرشده باشد بهتر است و مواد آنها بهتر استخراج می‌شود.

از میان دمنوش‌ها تنها چای است که پودر آن کیفیت پایین‌تری دارد و اگر زیاد دم بکشد مواد تلخ آن بیشتر میشود و مزه‌اش تغییر می‌کند و زمینه یبوست فراهم میشود.

 

» آیا مصرف چای یخی یا آیس‌تی صحیح است و خواص آن تغییر نخواهد کرد ؟

چای دم‌کرده اثرات خوبی دارد اما اگر چای جوشانده شود بو و مزه‌اش تغییر کرده و خاصیت یبوست‌آور پیدا میکند. اینکه ما مواد گیاهی را در چه شرایطی و کدام قسمت‌شان را در حلال استفاده کنیم بسیار مهم است.

معلوم نیست چای‌هایی که امروزه بسیار مد شده مثل آیس‌تی در صورت مصرف به این شکل چه قسمتی از آن استخراج می‌شود و ماده استخراج شده چه فوایدی برای مصرف کننده دارد مگر اینکه در شرایط آزمایشگاهی آزمایش کنیم و اثرات آن را بسنجیم.

 

شبکه های اجتماعی

برای دریافت بروزرسانی ها عضو خبرنامه ما شوید.

بدون دیدگاه.

دیدگاهتان را بنویسید