Generic selectors

گیاه گل آلوئه ورا

۲۵۴,۰۴۳ بازدید

خرید آنلاین لوازم قنادی + ارسال رایگان +5 درصد تخفیف، آخرین فرصت خرید در جشواره پاییز ایران کوک شاپ. کد تخفیف 5 درصد : irancookir اینجا کلیک کنید

 

الوورا

 

گیاه آلوئه ورا

 

آلوئه ورا یک گیاه رایج آپارتمانی است و بطور سنتی در منازل برای خواص دارویی عالی آن پرورش داده می شود ، آلوئه ورا گیاهی چند ساله است و به خانواده سوسن (lily family ) تعلق دارد.

 

آلوئه ورا بومی افریقا و مناطق مدیترانه ای است و 250 گونه مختلف از آلوئه ورا وجود دارد ، گیاه آلوئه ورا بواسطه برگ های کلفت آبدار و کوزه مانند خود مشخص می شود ، مراقبت از گیاه آلوئه شبیه مراقبت های گیاه کاکتوس است.


 

شرایط خاک : گیاه آلوئه ورا در هر نوع خاکی قابل رشد است ، شرایط ایده آل خاک برای برای پرورش آلوئه ورا خاکی نرم با حاصلخیزی متوسط و زهکشی بالا است.

 

شما میتوانید هر مخلوط با کیفیت تجاری را با اضافه کردن ماسه دانه درشت ، پرلیت یا سنگریزه های گرانیت در گلدان قرار دهید ، از گلدان های بسیار بزرگ برای کاشت آلوئه ورا استفاده نکنید.

 

شرایط دما : گیاه آلوئه ورا نور خورشید را ترجیح میدهد ، اگر در جایی زندگی میکنید که باران زیادی نمی بارد میتوانید گلدان را در شرایط آب و هوایی گرم و در خارج از خانه بطوری که نور کامل خورشید بر روی سایبانی شفاف روی گل بتابد قرار دهید.

 

هنگام نگهداری در داخل خانه گلدان ها باید در بخش شرقی و یا غربی کنار پنجره ای قرار داده شود ، گیاه آلوئه ورا به شدت در برابر سرما آسیب پذیر است بدلیل اینکه حدود 95% گیاه آلوئه ورا تشکیل شده از اب  میدهد.

 

دمای ایده آل برای نگهداری گیاه آلوئه ورا 15-25 درجه سلسیوس است بنابراین اگر آلوئه ورا را در بیرون از منزل پرورش می دهید باید گلدان ها را براساس شرایط محیط بیرون و قبل از آغاز شب های سرد جابجا کنید.

 

آبیاری : گیاه آلوئه ورا مشابه کاکتوس و دیگر گیاهان آبدار نیازمند آبیاری زیادی نیست ، به گیاه باید بگونه ای آب داده شود که آب شروع به بیرون آمدن از سوراخهای زهکش گلدان نماید.

 

یک زیرگلدانی در زیر گلدان قرار دهید تا آب خروجی را جمع کند ، معمولا یک فاصله 10-14 روزه باید در بین آبیاری وجود داشته باشد ، فاصله بین آبیاری بر اساس شرایط خاک متنوع است ، آبیاری را زمانی شروع کنید که خاک کامل خشک شده باشد.

 

در فصل زمستان گیاه در خواب زمستانی است و نیاز آبی آن بسیار کم میباشد و میتوان در فصل زمستان فاصله آبیاری را به 1 بار در ماه برسانید.

 

کود دهی : اگر از خاک مخلوط با کود برای کاشت آلوئه ورا استفاده شود فقط لازم است که یکبار و در فصل بهار به آن مجدد کود داده شود ، برای گیاه آلوئه ورا باید از کود رقیق یا کود نیمه قوی استفاده کرد.

اصول آبیاری گیاهان آپارتمانی

 

چنانچه خاک حاصلخیز نیست باید کود نیمه قوی را در هر ماه یک بار از ابتدای بهار تا آخر تابستان به گیاه داد ، کودهای ارگانیک و کودهای گرم را برای گیاهان کاشته شده در محیط بیرون میتوان استفاده کرد.

 

الوورا

 

تغییر گلدان : گیاه آلوئه ورا دارای رشد سریعی است و ریشه های آن مایل به گسترش هستند بنابراین تغییر گلدان پس از 1-2 سال انجام گیرد تا از انبوه شدن ریشه ها جلوگیری شود ، با این کار میتوان مجددا خاک را پر کرد.

 

ظرف و یا گلدانی را که برای بازکاشت انتخاب می شود باید دارای سطح پهنی باشد ، حتی اگر گلدان خیلی عمیق نیست این موضوع مشکل مهمی محسوب نمیشود ، در قسمت پایین گلدان یک لایه شن بریزید تا از زهکشی مناسب آن مطمئن شوید و سپس خاک تازه بریزید (خاک گلدان قبلی را استفاده نکنید ).

 

گیاه را با دقت زیاد بطوری که به ریشه های آلوئه ورا آسیب نرسد از داخل گلدان قبلی خارج کنید و آن را در داخل گلدان جدید منتقل کنید ، زمانی گلدان را آبیاری کنید که ریشه گیاه در خاک جدید کاملا استقرار یافته باشد.

 

تکثیر : گیاه آلوئه ورا به 3 روش پاجوش ، کاشت بذر و کاشت بافت تکثیر میشود.

 

تکثیر به روش پاجوش ( تقسیم بوته ) : اغلب هر شش ماه 10 پاجوش بر روی ریشه‌ها و لابه‌لای برگ‌های خشکیده بوته‌ها بوجود می‌آید که در این روش تغییر ژنتیکی و خواص آن خیلی کم است و گیاهان همسانی تولید می‌شوند.

 

تکثیر به روش بذر : در این روش سرعت تولید گیاه پایین است و گیاهان همسانی تولید نمی‌شود به دلیل پدیده نر عقیمی و دگرکشتی افزایش تفاوت ژنتیکی قابل توجهی در نتایج ظاهر خواهد شد.

 

تکثیر به روش کشت بافت : در این روش کشت بافت با به دست آوردن سلول‌های بنیادی گیاه و تمایز آنها امکان تولید یک گیاه کامل به وجود می‌آید به این صورت که در روش کشت بافت گیاه آلوئه‌ورا بخش کوچکی از سلول‌های انتهایی در حال تکثیر گیاه کشت داده میشود و گیاه کاملی بدست می‌آید از بارزترین مزیت‌های روش کشت بافت سرعت بخشیدن به تکثیر ( حدود 50 الی 200 برابر ) ، کنترل ژنتیکی گیاه ، تولید گیاهان همسان و دارای ثبات ژنتیکی و تغییر نکردن خواص آن ، کنترل آلودگی‌ها و بیماری‌ها و بازدهی اقتصادی بالاست.

 

بعضی از خواص آلوئه ورا : شیره آلوئه ورا برای درمان بریدگی های خفیف ، سوختگی ها ، گزش حشرات ، آفتاب سوختگی و … موثر است.

 

نکته : در مکان های گرم گیاهان آلوئه ورای تحت کشت بیرون از محیط خانه گلهای زیبایی تولید میکنند که دارای ساقه بلندی میباشد و در رنگهای متنوعی وجود دارد اما اگر آلوئه ورا بعنوان گیاه آپارتمانی کاشته شود شکوفه نخواهد داد.

 

شبکه های اجتماعی

برای دریافت بروزرسانی ها عضو خبرنامه ما شوید.

,

۹۱ دیدگاه برای گیاه گل آلوئه ورا

 1. مهدی 5 آوریل-2019 در 12:00 #

  سلام دوستان.طبق تجربه ای که داشتم آلوئه ورا نور غیر مستقیم رو ترجیح میده و میشه گفت توی تراسی که سایه هم باشه و روشن هم باشه رشدش خوبه.برای آبدهی هم چشمی باید خاکش رو ببینید که میشه گفت یک بند انگشت سطح خاک خشک شده باشه میشه دوباره آبیاری کرد .آب دهی زیاد برگاشو ژولیده و قهوه ای میکنه .و آبدهی به روش درست باعث سبز و پر آب شدن و ژله ای شدن داخل برگ ها میشه.

  • hadi 20 می-2019 در 09:55 #

   باسلام الوئه ورا که دارم رشد نمی کنه با اینکه کنارپنجره گذاشتمش وهفته ای یک باراب میدم
   برگ هاش هم نازک واست

  • مصطفی کریم پور 27 دسامبر-2019 در 13:20 #

   سلام دوست گرامی حداکثر ماهی سه بار فقط آب بدین و حتی المقدور دمای محیط تقریبا گرم باشه و مقابل نور خورشید هم باشه خیلی خوبه البته مایل به خورشید .

 2. اشکان 27 آگوست-2018 در 02:45 #

  سلام
  من یه مشکلی دارم که الوئه خیلی خیلی نازکه
  یعنی از ورق کاغذ هم ضخامتش کمتره
  چیکار کنم ضخیم و پر از ژله بشود
  محیطم روزی 30 دقیقه افتابگیره و 1 روز درمیون اب میدم
  و کود کاکتوس بهش دادم چون الوئه از گروه کاکتوس هاست
  ولی مشکل کجاس؟

  • فاطی 15 می-2019 در 16:00 #

   فکر کنم هر ۱۰ روز یه بار آبیاری می خواد

 3. شهلا 8 دسامبر-2017 در 23:38 #

  سلام
  آلوورای من ضعیف بود امسال تابستان تو بالکن گذاشتم تقریبا خوب رشد کرد ولی بازم رشدش متوقف شده ،خیلی هم پاجوش میده ونمیخوام خیلی بیشتر از این تکثیر بشه دوست دارم خودش بزرگ و قوی بشه خواهشا راهنماییم کنید

  وآیا گلدون رو که پاییزمیاریم تو اتاق بازم گیاه تو خواب زمستانیه.

  واگه وقتی که گلدونشو بزرگ میکنم یه مقدار از برگهای ضعیف آخر رو بزارم تو خاک اشکالی داره

 4. مهدی 25 اکتبر-2017 در 20:13 #

  با سلام
  میشه بگین چه جوری با برگ آلوئه ورا تکثیرش کنیم ممنون

 5. تخت خواب 24 اکتبر-2017 در 10:23 #

  سلام و خسته نباشید. ممنون از توضیحات مفیدتون. من در جواب کسایی که میگن گلخونه داشتن تو خونه های اپارتمانی الان سخته میگم که منم خونم کوچیکه ولی بغل تخت خواب یه جایی درست کردم و گلامو اونجا نگه داری میکنم.پس امکان داره و فقط یه خورده خلاقیت میخواد

 6. فرشاد 12 اکتبر-2017 در 23:20 #

  سلام
  ممنون از توضیحاتتون، در مورد اینکه آفتابو دوست داره باید بگم که کاملا برعکسه، و این گیاه در مقابل نور مستقیم و طولانی آفتاب برگهاش قهوهای میشن و به داخل خم میشن، یه جوری که انگاری میخواد با برگهای بزرگتر از برگهای کوچیک و نورس از تابش خورشید محافظت کنه.
  دیدم کهذیکی از دوستان در بالا این تجربه رو داشته، به همین دلیل کامنت گذاشتم که این اشتباهو مرتکب نشید، و البته نمیدونم چاره‌اش چیه، منکه گیاهمو گذاشتم توی پاسیو و در معرض نور مستقیم نیست، کاش یه نظر کارشناسی و عملی میدادید.
  ممنونم

 7. فرشید 6 اکتبر-2017 در 16:36 #

  سلام زمین کشاورزی در منطقه شهر ری دارم قصد دارم کشت گیاه آلوئه ورا را شروع کنم .اما نیاز به کمک راهنمایی دارم .
  خواهش میکنم راهنمایی کنید یا شخصی به من معرفی کنید که خود ایشان فعالیت دارند ..ممنون موفق باشید

 8. سارا 14 سپتامبر-2017 در 09:51 #

  سلام وخیته نباشیددویت عزیزگیاه آلوورام روگذاستم توبالکن اولا قبلا خیلی پاجوش داشت ولی دیگه نمیده وفقط ساقش درازوبلندنیشه خیلی برگهاش لاغروکم جونه امروزاوندم رختم روازبالکن بردارم گیرکردبه یکی ازگلدونها کلا ساقه ازبرگهاجداشد ولی ریشه توگلدون موندسرش کنده شده حالا میتونم اوتوبزارم توگلدونی دیگه بدون ریشه رشدمیکنه دوباره.ممنون ازراهنماییتون دوست عزیز ؟

 9. سید حسین 3 سپتامبر-2017 در 00:21 #

  سلام
  آلوئورا من بیشتر از۶ ماه است که خریدمش ولی نمی دونم چرا پاجوش نمی زنه

 10. mohammad 28 جولای-2017 در 16:17 #

  سلام وقت بخیر خسته نباشید ببخشید من یک گیاه آلوءه ورا دارم خیلی کوچیکه از زمستونی پرورش میدم بزرگ رشت نداره ممنون میشم راهنماییم کنی ممنون از لطف شما

 11. آسیه 11 جولای-2017 در 23:33 #

  سلام من یک سوال داشتم ایا اگه برگ گیاه الوورا رو ببریم از همان محل ترمیم میشه و رشد می کنه؟
  اخه می خوام الوورا تو خونه بکاارم برگاش ببرم شربت و کمپوت درست کنم اگه قابل ترمیم هست ببر

 12. معصومه 25 ژوئن-2017 در 15:01 #

  سلام یک هفته پیش پاجوش آلویه ورامو جدا کردم گل اصلی رو هم گلدونش رو عوض کردم.همون روز بهش آب دادم ولی ازون روز آلویه ورام و پاجوش هردو دارن قهوهای و نرم میشن الان باید چیکار کنم ک گیاه از بین نره

 13. مهدی پ 17 ژوئن-2017 در 13:46 #

  سلام، یه گل آلوورا دارم از زمانی که خاک و گلدانشو عوض کردم،از پایین ساقه رو به بالا در حال زرد وخشک شدن ساقه و برگه میباشد، چطور میشه جلوه از بین رفتن گل رو گرفت، لطفاً راهنمایی کنید

 14. علیرضا 15 ژوئن-2017 در 23:09 #

  باسلام خدمت دوستان عزیز و گرامی.میشه توضیح کامل از نحوه کاشت بافت گیاه الوئه ورا رابگید.واینکه آیا می‌توانیم خودمون این کاررا انجام بدیم

 15. shahedi 9 ژوئن-2017 در 13:12 #

  سلام خسته نیاشید ی مدته ک برگ های الوئه ورام یکی یکی زرده میشن چکار باید کرد؟

 16. سارا 18 می-2017 در 01:19 #

  سلام .من یه آلوئه ورا دارم ک بخاطر اینکه بهش آب زیاد دادم ریشه ش از بین رفته حالا الان دوباره میتونم برگهاشو توی خاک بزارم تا مجددا ریشه بزنه ؟ با تشکر

 17. maryam 25 آوریل-2017 در 18:55 #

  منم الورا دارم چندتا برگش شکستست مشکل جدی ایه?

 18. مجتبی 22 آوریل-2017 در 09:57 #

  سلام ببخشید میشه به صورت گلخانه‌ای پرورش داد بعدش من میخوام یک پروژه بدم برای کتاب اقتصادم کسی هست که مزرعه داشته باشه راهنمایی کنه خیلی ممنون میشم

 19. دادبه 1 فوریه-2017 در 17:52 #

  سلام ووقت بخیر
  من 10هزار متر زمین دارم با اب متوسط
  لطفا منو راهنمایی کنید که چگونه میتونم پرورش گیاه آلو ئه ورا در این مساحت بدهم زمین در تهران واقع شده
  لطفا منو کمک کنید
  با تشکر

 20. مریم 27 نوامبر-2016 در 16:58 #

  سلام من چندین گیاه آلوورا دارم که امروز متوجه شدم که همشون یخ زدن و نرم شدند .آنها رو تو تراس گذاشته بودم که با این وضعیت به داخل خانه آوردم .سوالم اینه که میشه براشون کاری کرد که از بین نرن ؟؟؟

 21. مسعود 25 نوامبر-2016 در 11:26 #

  سلام من تو خوزستان زندگی میکنم . آیا میشه تو باغ ۱۰۰۰ متری پرورش داد ؟ از کجا می تونم این گیاهو تهیه کنم ؟ لطفا یکی منو راهنمایی کنه؟

 22. نسیم 22 نوامبر-2016 در 19:49 #

  سلام
  وقتتون بخیر
  من داخل گلدان آلوئه ورا دارم، یک روزه که انتهای برگش شوره زده، یچیزی شبیه نمک میدونین دلیش چیه؟

  • سام 18 ژوئن-2019 در 13:38 #

   آفت زده

 23. نسیم 22 نوامبر-2016 در 19:46 #

  سلام
  وقتتون بخیر، میبخشین من داخل گلدان آلوئه ورا دارم، یک روزه انتهای برگش شوره زده، یچیزی شبیه نمک
  میدونین دلیش چیه؟

 24. صبا 20 نوامبر-2016 در 17:12 #

  میبخشید آپارتمان من نور گیر نیست و یک هفته است که اونا رو کاشتم و پژمرده شدن وچون الان هوا خیلی سرده داخل خونه آوردم چه بکنم در ضمن چند روز یه بار آب بدم.ممنون که اطلاعات مفیدتونو در اختیار ما قرار میدید.آیا امیدی بهشون هست؟

 25. صبا 20 نوامبر-2016 در 16:54 #

  سلام من حدود ده گیاه آلوورا به روش فکر میکنم پاجوش که گیاه کوچک رو از گلدان جدا کردم کاشتم ولی گیاه پژمرده میشه ودر شرایطی که هوا سرد هست اونو به خونه انتقال دادم ولی پژمرده شدن چه بکنم.آیا همشون خشک میشن یا امیدی هست ممنون میشم زود جواب بدید

 26. Behroz 9 اکتبر-2016 در 00:52 #

  سلام اطلاعات مفیدی بود ممنون

  • م. ح. باستانی 17 مارس-2018 در 09:33 #

   مطالب خیلی خوب بود

 27. منصور 30 سپتامبر-2016 در 08:05 #

  من چند روزه یک گل آلوئه ورا رو با ریشه داخل گلدون کاشتم و بیرون از خونه نگهداری میکنم به طوری که فقط صبح 2 ساعت آفتاب مستقیم روش قرار میگیره ما بقی روز سایه ولی رنگ گل عوض شده و خال خال های سفید روش افتاده لطفا راهنمایی کنید

  • saleh 7 جولای-2017 در 18:02 #

   برای گیاه نشانه ی بدی نیست

 28. محمود قربانی 18 سپتامبر-2016 در 20:46 #

  درود
  برگ های گل آلوورای من کم عرض است. در صورتی که گیاه مادر که دوسال پیش از اون جدا شده برگ های پهنی دارد.

 29. امیر 15 آگوست-2016 در 21:28 #

  سلام ممنون ازراهنماییهایتان اگر آلوورا پشت شیشه بذارم شدت آفتاب بیشتر نمیشودیعنی حالت ذره بین پیدا نمیکند؟

  • يگانه 9 نوامبر-2016 در 09:12 #

   سلام این سوال من هم هست لطفا پاسخ بدین…..ممنون…….

 30. استویا 10 آگوست-2016 در 11:06 #

  مطلب خوبی بود ممنون از شما

 31. جلال 20 جولای-2016 در 11:28 #

  سارا خانم گلدانتون رو در مقابل آفتاب مستقیم قرار ندهید

 32. هانا 18 جولای-2016 در 13:23 #

  سلام خسته نباشین. من گل الورا مو دیروز گذاشتم تو حیاط که حدود 4 ساعت آفتاب مستقیم بهش میخوره الان نگاه کردم دیدم برگاش جم شده و نرم .نمیدونم بخاطر گرمای زیاد یا دلیلیش چی هست؟ ممنون میشم راهنمای کنین! گلمو دباره بیارم داخل؟

 33. هانا 17 جولای-2016 در 14:32 #

  ببخشید منظورم خسته نباشید بود
  🙂 اشتباه شد

 34. فرانك 30 می-2016 در 13:25 #

  سلام
  مطالبتون عالیه
  متشکرم
  من یه کلدون الورا داشتم
  متاسفانه ریشه اش کندیده
  وحالا میخوام خاکش رو عوض کنم
  البته ریشه ش به علت کندیدکی جدا شده
  کذاشتمش تو اب
  ایا ریشه میده؟
  تا دوباره بزارمش تو کلدون؟

  • حامد دلاور 9 آگوست-2018 در 06:26 #

   دانلود اموزش آلوورا

 35. زهرا69 9 می-2016 در 18:30 #

  سلام و خسته نباشید – من گیاه آلوورامو اومدم خاکشو عوض کنم دیدم از جاش دراومد و اصلا ریشه نداشت انگار بعد گذاشتمش تو آفتاب پژمرده شد بعد آوردمش سالن بدتر شد الآن که بهش دست زدم از ریشه جدا شد انگار کلآ نابود شد اون قسمت گوشتیش حالا فقط 1 کوچولو از ساقه یا ریشه داخل خاک مونده – بنظرتون میشه دوباره رشد کنه ؟ من باید چیکار کنم ؟

 36. رضا 7 می-2016 در 17:30 #

  سلام
  الوئه ورا در سطح وسیع فروش داره؟
  واینکه چقدر طول میکشه به مرحله تولید و اماده برای فروش برسه؟
  ممنون از راهنماییتون

  • ♥ بانو 23 جولای-2016 در 11:39 #

   سلام رضای عزیز متاسفانه اطلاعاتی در این زمینه ندارم!

  • علی 8 سپتامبر-2016 در 11:12 #

   بله چند روز دیگه و در اوایل مهر یک نمایشگاه گل و گیاه در تهران برگزار میشه که میتونین از اونجا بذرش و تهیه کنید یا به جهاد کشاورزی شهر خودتون برید و اونها هم اتفاقا همکاری های بسیار خوبی نو این زمینه باهاتو دارن
   درآمدش هم تقریبا تو هر 1000 متر زمین حدود 10 میلیون تومن تو هر دورس

  • حسین 4 اکتبر-2016 در 00:46 #

   آره فروش داره اگه جوانه قوی برای کاشت انتخاب بشه بعد شش ماه به تولید میرسه

 37. برنامه نویسی اندروید 22 سپتامبر-2015 در 13:52 #

  از کجا میشه گیاه آلوورا را تهیه کرد برای کاشت و نگهداری

  • ♥ نیلوفر بانو 22 سپتامبر-2015 در 15:14 #

   گل فروشی ها …

  • شهدخت 5 ژوئن-2016 در 10:52 #

   ار کجا میشود شروع کرد وچه فصلى بذر بهتر است یا بوته براى مصرف ژله ان براى صورت ?

 38. ناءیریکا 24 آگوست-2015 در 14:06 #

  سلام خدا قوت.منم یه گلدون تقریبا بزرگ آلوورا دارم.این روشهایی که شما برا تکثیرش گفتین رو زیاد سر در نیاوردم اما گیاه من خود به خود از بغل هر شاخه اش چند تا بچه درمیاد 🙂 خیلی باحاله.نمیشه این گیاه رو تو باغچه بکارم؟من خیلی دوست دارم شاخه هاش بزرگ و بلند باشه اما قد شاخه هاش از یه حدی بالاتر نمیره و فقط تعداد شاخه ها زیاد میشه اما قد هیچی 🙁 ممنون میشم راهنماییم کنید

  • ♥ نیلوفر بانو 24 آگوست-2015 در 21:58 #

   سلام ، ممنونم ، اتفاقا تو باغچه این گیاه رشد بهتری داره … این گیاه بیشتر از پهنا رشد میکنه و برگ هاش زیاد میشه … هرچی افتاب بیشتر باشه این گیاه بهتر رشد میکنه و عمل میاد 🙂

  • بانو 21 جولای-2016 در 19:59 #

   سلام به این بچه ها میگن پاجوش . خیلی با احتیاط اینا رو با ریششون جدا کنید و تو گلدون دیگه کشت کنید

  • گیاهپزشک 26 آگوست-2016 در 14:47 #

   اون بچه هایی که میگین همون پاجوش هست
   شما میتونید هرکدوم از پاجوشها رو با ریشه از گلدان خارج کنید و داخل باغچه بکارید

 39. فریدون 14 آگوست-2015 در 18:54 #

  از تلاش و کوشش شما جهت بالا بردن آگاهی عمومی سپاسگزارم . موفق و شاد باشید

 40. جواد 9 آگوست-2015 در 08:05 #

  باسلام وپوزش : گیاه الویه ورااز خانواده آسفودلاسه میباشد .

 41. bita 23 آگوست-2014 در 11:15 #

  سلام گیاه آلوورای من برگهایش دارد زرد می شود لطفا به من بگید چکار کنم ؟

  • ♥ نیلوفر بانو 23 آگوست-2014 در 21:23 #

   بیتا جان دلیل زرد یا قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا ابیاری بیش از حد هست ، تا وقتی سطح خاک خشک نشده نباید به گیاه آب بدی ، سعی کن خاک رو هم با کود مغذی کنی ، اینجوری مشکل برطرف میشه عزیزم

  • ميثم 8 می-2016 در 18:24 #

   سلام من پنج سال نزرعه پرورش آلووراء دارم یا آب زیاد بهش زادی یا کم آب و یا بر اثر سرما

   • پیمان 6 مارس-2017 در 10:54 #

    سلام .ببخشیدکجا میتونم آلوئورا ها رو بفروشم؟؟

   • مجتبی 22 آوریل-2017 در 10:00 #

    لطفا شما که مزرعه دارید میتونید راهنماییم کنید میخوام پروژه بدم برای اقتصاد لطفا

   • محمود 23 مارس-2018 در 18:50 #

    سلام
    خسته نباشی
    کجا میشه از تجربیاتتون استفاده کرد؟

  • علی 18 جولای-2016 در 11:31 #

   دلیلش ابیاری زیاد و نور خیلی زیاد است

 42. شهریار 19 آگوست-2014 در 18:39 #

  عالی بود 🙂

 43. susan 10 آگوست-2014 در 22:59 #

  سلام من گیاه آلوورا دارم و توی بالکن گذاشتم ولی هر بار که شاخه هاشو برای استفاده برمیدارم و برش میدم بوی خیلی بدی میده انگار که گندیده میشه راهنماییم کنین مشکلش چیه؟ از کجا شاخه هارو جدا کنیم که آسیب نبینه وقابلیت رشد مجدد داشته باشه؟ممنون

  • ♥ نیلوفر بانو 11 آگوست-2014 در 13:03 #

   سوسن عزیز اینکه بوی گندیدگی میده یعنی آبیاری گیاه زیاد بوده ، شما باید در ماه 2 بار به گل آب بدی که توضیحاتشو دادم ، نور افتاب برای این گیاه خوبه و سعی کن زیاد تو سایه نذاری ، برای تکثیر هم من روش ها رو گفتم که شما میتونی از برگ های کوچیکی که زیر گل درمیاد برای انتقال و تکثیر استفاده کنی 🙂

 44. مریم 30 آوریل-2014 در 12:07 #

  سلام مطالبتون بی نظیره…میخوام لینکتون کنم…..لطفا بگین با چه اسمی لینکتون کنم؟

 45. شیما 8 آوریل-2014 در 21:18 #

  خیلی خوب بود ممنون

 46. محمدرضانوروزیان 23 مارس-2014 در 18:10 #

  خیلی ممنون.خیلی عالی بود

 47. ناشناس 12 مارس-2014 در 12:55 #

  خوب بود

 48. روناک 23 فوریه-2014 در 22:27 #

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدی که گذاشتین.من یه آلوورا دارم که برگهاش لاغر شدن چند روز گذاشتمش توی بالکن اما از سبزی برگهاش کم شده میشه بگین دلیلش چیه و باید چکارش کنم؟

  • ♥ نیلوفر بانو 24 فوریه-2014 در 02:37 #

   روناک جان من اطلاعات زیادی در این مورد ندارم اما فکر میکنم لاغر شدن گیاه برای کم ابی اون باشه ، البته دقت کن که باید از سرما دور باشه ، شاید بهار که از خواب زمستونی بیدار شد دوباره تازگی خودشو بدست بیاره 🙂

 49. علی اسدی 22 دسامبر-2013 در 12:23 #

  سلام
  من یک آلویه ورا دارم که گل زده یه ساقه حدودآ کمی بیش از یک متر که در حال گل دادن است… می خواستم ببینم خواص خاصی دارد یا استفاده داره یا نه با سپاس

  • ♥ نیلوفر بانو 22 دسامبر-2013 در 13:07 #

   علی جان خواص الوورا بیشتر در بخش گوشت اونه که بافتی ابدار داره ، بخش خواص و مضرات الوورا رو هم مطالعه کنی بد نیست 🙂

 50. محمد 29 نوامبر-2013 در 16:51 #

  با سلام و خسته نباشید . میخواستم بدونم گیاه الوورام چون خاکش رو عوض کردم برگ هاش حالت گوشتی بودن رو از دست داده باید چه کار کنم

  • ♥ نیلوفر بانو 29 نوامبر-2013 در 18:20 #

   ممنون ، میتونه از کمبود مواد تغذیه ای و حتی اب باشه ، مطلب رو مجدد مطالعه کنید و کمبودهای گیاه رو برطرف کنید دوباره جون میگیره 🙂

 51. کيان 23 نوامبر-2013 در 09:31 #

  ممنون از راهنمایهای مفیدتون

 52. امنه 20 نوامبر-2013 در 22:08 #

  مرسی خیلی مفید بود

 53. مژگان اسماعیلی 26 سپتامبر-2013 در 14:52 #

  با تشکر از اطلاعات مفیدتان

 54. هستی 15 آگوست-2013 در 21:11 #

  سلام ممنون از اطلاعات کاملتون فقط یه سوال داشتم آپارتمان من نورگیر داره ولی نور خورشید مستقیم تو خونه نمی افته اگه راهنماییم بکنید که چیکار باید بکنم ممنون می شم

  • ♥ نیلوفر بانو 16 آگوست-2013 در 00:27 #

   خواهش میکنم هستی جان ، عزیزم باید نزدیک ترین جا به نور گلدون رو بذاری ، همچنین دقت کن که مهمترین نکته گرماست یعنی گرما برای این گیاه لازمه ، اینجوری گیاهت شاداب می مونه 🙂

   • mohammad 28 جولای-2017 در 16:23 #

    سلام وقت بخیر خسته نباشید ببخشید من یک گیاه آلوءه ورا دارم خیلی کوچیکه از زمستونی پرورش میدم بزرگ رشت نداره ممنون میشم راهنماییم کنی ممنون از لطف شما

 55. مریم 3 می-2013 در 20:43 #

  با سلام خدمت شما ..یک آلوئه ورا را حدود سه ساله که دارم اما برگهایش بزرگ نمیشوند ولی پاجوش دارد.برگ هایش هم حالت قهوه ای کم رنگ دارد هم زیاد ژل ندارند نمیدونم باید چکارش کنم اوایل که کاشته بودم همه میگفتن باید توی سایه باشه و آفتاب نگیره من هم همین کار رو کردم رشد نمیکرد بعضی ها گفتن باید بذاریش پشت شیشه جوری که آفتاب بگیره این کار رو که کردم برگ هایش حالت زمخت و قهوه ای پیدا کردن.در ضمن بعضی اوقات کود آهن هم بهش میدم

  • ♥ نیلوفر بانو 3 می-2013 در 21:26 #

   مریم جان من توضیحات کامل رو نوشتم و مطمئن باش با مطالعه دقیق میتونی گیاه خوبی پرورش بدی ، من خودم این گیاه رو ندارم عزیزم

 56. بهنام 4 آوریل-2013 در 16:58 #

  سلام . من در اهواز زندگی میکنم و هوای اینجا خیلی گرمه ، ایا میتونم آلوورا را خارج از خانه بکارم ؟ ممنون

  • ♥ نیلوفر بانو 4 آوریل-2013 در 18:13 #

   بهنام جان میتونید ، اتفاقا هوای گرم برای این گیاه بهتره ، توضیحات رو مطالعه کنید متوجه میشید که این گیاه مثل کاکتوس عاشق گرماست 🙂

 57. سارا 12 فوریه-2013 در 15:43 #

  سلام .من مدت تقریبا 2 ساله که گیاه آلوئه ورا رو دارم اما رشد نداره…آبیاریش کم میکنم و وقتی میذارم تو آفتاب، زرد میشه….نمیدونم باید چیکار کنم.لطفا راهنمایی ام کنید.متشکرم.

  • نیلوفر بانو 12 فوریه-2013 در 15:58 #

   سارا جان من اطلاعی ندارم ، مطالبی که گذاشتم مطالعه کنی حتما به نتیجه میرسی 🙂

 58. امیر 29 سپتامبر-2012 در 18:38 #

  با سلام
  وبسایت جامع ومطالب مفیدی دارید
  از شما متشکرم

  • نیلوفر بانو 29 سپتامبر-2012 در 22:26 #

   ممنون از شما 🙂

  • نیلوفر بانو 29 سپتامبر-2012 در 22:26 #

   ممنون از شما 🙂

دیدگاهتان را بنویسید