Generic selectors

تزیین حلوا با قاشق و چنگال

۱۰۷,۸۰۷ بازدید

خرید آنلاین لوازم قنادی + ارسال رایگان +5 درصد تخفیف، آخرین فرصت خرید در جشواره پاییز ایران کوک شاپ. کد تخفیف 5 درصد : irancookir اینجا کلیک کنید

تزیین حلوا همیشه یکی از هیجان انگیزترین و البته پرچالش ترین مراحل تهیه کردنشه که جلوه ی اون رو چندین برابر می کنه. البته دنیای تزیین دسرها خصوصا تزیین حلوا خیلی گستردست و تنوع زیادی داره. اگه دقت کرده باشین در ایام ماه محرم و ماه رمضون اهمیت تزیین کردن حلوا رو به خوبی میشه دید. چون توی این ایام همه دوست دارن یه حلوای نذری خاص تدارک ببینن که از همه نظر تحسین برانگیز باشه. برای همین ما هم میخوایم در قالب این مطلب حسابی در مورد تزیین حلوا باهاتون صحبت کنیم. تزیین حلوا به کمک ماسوره و قیف، با قاشق و چنگال ، سیخ یا چاقو و … انجام میشه. خلاصه که روش های خیلی زیادی برای خوشگل کردن یه حلوا داریم. اما این دفعه فقط در مورد تزیین حلوا با قاشق و چنگال صحبت می کنیم و ابزارهای دیگه رو به طور جداگانه در مطلب های مجزا بررسی خواهیم کرد.

تزیین حلوا با قاشق و چنگال خیلی سخت نیست و برای موقعیت هایی که وقت کمه یا دسترسی به ابزارهای متنوعی ندارین، گزینه فوق العاده ایه. میتونین به کمک قاشق و با سرعت خیلی بالایی ظاهر حلواتون رو منحصر به فرد کنین. در ادامه روش های تزیین حلوا با قاشق رو خدمتتون عرض می کنیم و بعدش با هم از انواع عکس تزیین حلوا صحبت می کنیم تا ایده و خلاقیتشون رو ببینین.

 

تزیین حلوا با قاشق و چنگال

 

1- انتخاب و آماده سازی حلوا

برای شروع، اولین کاری که لازم است انجام دهید انتخاب حلواست. یک حلوای مناسب با رنگ و بافت خوب میتواند در کیفیت تزیین شما بسیار اثرگذار باشد. تهیه چند نوع حلوا با رنگ های متضاد مثل حلوای زعفرانی با حلوای کاکائویی یا حلوای دارچین با حلوای لبو و … جلوه بی نظیری ایجاد می کند. میتوانید بخشی از حلوا را با قاشق و قسمت دیگر آن را با ماسوره و قیف یا چاقو تزیین کنید.

پس از آماده شدن حلوا لازم است اجازه دهید حلوا کمی خنک شود. حلوای ولرم با درجه متناسبی از گرما بهتر شکل می گیرد و کار برایتان راحت تر خواهد بود. ظرف مورد نظرتان برای سرو را از قبل انتخاب کنید تا متناسب با آن تزیین انجام شود. سپس حلوا را به ظرف مورد نظر منتقل کرده و بعد مراحل کار را آغاز کنید.

 

2- تزیین حلوا با قاشق و چنگال

برای تزیین متناسب با نوع طرحتان لازم است از قاشق به اندازه های مختلف کمک بگیرید. پس قاشق چایخوری، مربا خوری، غذاخوری و … را در دسترس داشته باشید. هر از گاهی در حین مراحل تزیین لازم است قاشق یا چنگال را کمی چرب کنید تا حلوا به آن نچسبد. این کار باعث می شود تزیین شما تمیزتر و حرفه ای تر انجام شود.


برخی مراحل تزیین با انتهای قاشق یا چنگال انجام می شود. بنابراین ابزارتان را با دقت انتخاب کنید. هم چنین میتوانید از قاشق و چنگال پلاستیکی استفاده کرده و انتهای آن ها را برش دهید. با این کار میتوانید طرح های متنوع تری ایجاد کنید.

 

تزیین حلوا با قاشق و چنگال

 

برای تزیین حلوا عکس های خیلی زیادی هست. در ادامه به طور مفصل تر مراحل تزیین حلوا رو از روی چند عکس با هم مرور می کنیم. آدرس صفحه اینستاگرام عزیزان هنرمندی که عکس رو از صفحشون برداشتیم براتون قرار دادیم. اگه دوست دارین عکس های بیشتری ببینین و ایده بگیرین میتونین به صفحشون مراجعه کنین.

 

تزیین حلوا به شکل گل

برای تزیین حلوا با طرح گل اول باید حلوا را در ظرف مورد نظر تخت و مسطح کنید. به کمک پشت قاشق فشار کمی بر تمام سطح حلوا ایجاد کرده و ضربه های کوچکی بزنید، تا تمام سطح حلوا صاف و یک دست شود. سپس با لبه های قاشق طرح گل برگ ها را ایجاد کرده و لبه های گلبرگ گل را فشار دهید تا در سطح پایین تری قرار بگیرند. این کار را برای تمام طرح تکرار کنید تا گل حالتی برجسته و واضح پیدا کند.

تزیینات تولد تم سبز و صورتی

 

تزیین حلوا طرح گل

عکس از @maman.sepehr

 

در این روش از تزیین حلوا با قاشق میتوانید برگ را به تعداد و اندازه دلخواه اطراف گل رسم کنید. سپس با پشت یا نوک قاشق رگبرگ ها را بکشید و عمیق کنید. در آخر کار، میتوانید فضای دور گل را با انتهای قاشق صاف کرده یا به کمک چاقو طرح ساده ای ایجاد کنید. در صورت تمایل میتوانید دور حلوا را با ماسوره شکوفه بزنید و کمی ترافل شکلاتی، پودر نارگیل، کنجد یا خلال پسته و بادام روی آن ها بپاشید.

 

مدل گل و شکوفه

عکس از @raheleh_mehrpoor

 

تزیین حلوا مجلسی

برای تزیین حلوا مجلسی با قاشق باید کمی بافت حلوا سفت باشد. یک قاشق حلوا را بردارید و به کمک دست کمی گرد کنید. سپس آن را در ظرف سرو قرار دهید. حالا با پشت قاشق حلوا را فشار داده و به سمت پایین بکشید تا شکل بگیرد.

 

تزیین به روش مجلسی

عکس از @fateme_mokhtari

 

سپس این کار را برای تمام حلوا تکرار کنید. هر بار با یک گلوله گرد از حلوا. میتوانید این کار را از دور بشقاب آغاز کنید و برای مرکز آن از قاشق کوچک تر استفاده کنید. گلبرگ های کوچک تر در مرکز گل، به حلوای شما ظاهر زیباتری می دهد.

 

طرح مجلسی گل

عکس از @shirinkadeh_hirkan

 

میتوانید این کار را متناسب با ظرف هم انجام دهید. مثل این عکس که متناسب با طرح درخت، تزیین حلوا انجام شده است. طرح طاووس را هم به همین شکل میتوانید ایجاد کنید.

 

تزیین متناسب با ظرف

عکس از @iran_cookfa

 

روش دیگری که برای ایجاد طرح گل روی حلوا وجود دارد این است که گلوله ی حلوا را بزرگ تر بگیرید و پشت قاشق را تا مرکز بشقاب روی آن بکشید. سپس از گلوله های ریز حلوا برای مرکز گل استفاده کنید.

 

طرح گل برجسته

عکس از @roza.mbn

 

تزیین حلوا ساده با قاشق

برای داشتن یک حلوای ساده فقط کافی است مانند شکل لبه های حلوا را با پشت قاشق کمی فشار دهید تا فرو رفته شود. برای ایجاد خطوط مرکزی هم میتوانید از انتهای قاشق یا چنگال و یا حتی سیخ کباب استفاده کنید.

 

تزیین سریع

عکس از @pazinn1

 

این تزیین زیبا هم خیلی ساده، سریع و فقط با فشار دادن پشت قاشق ایجاد شده.

 

تزیین ساده

عکس از @salikadeh

 

یک طرح ساده ی دیگر که به راحتی میتوانید آن را ایجاد کنید. و البته میتوان با طرح های دیگر نیز آن را ترکیب کرد.

 

تزیین حلوا با قاشق

عکس از @ashpazi_bahare

 

تزیین حلوا با چنگال

برای این تزیین میتوانید هم از قاشق و هم از چنگال استفاده کنید. اما برای راحتی کار ما چنگال را پیشنهاد می کنیم. به کمک لبه ی کناری چنگال طرح هایی مشابه با طرح زیر میتوانید ایجاد کنید. فقط کافی است کمی لبه ی چنگال را به حلوا فشار دهید تا طرح شما برجسته شده یا کاملا جدا شود. سپس بخش های مورد نظر را با خلال پسته و بادام یا گل محمدی خشک پر کنید.

 

مدل ساده و آسان

عکس از @zahra_shahryari0901

 

در روش دوم تزیین حلوا با چنگال میتوانید انتهای یک چنگال پلاستیکی را برش بزنید و طرحی مانند طرح زیر در تمام سطح حلوا ایجاد کنید. برای ایجاد نظم در طرح میتوانید اول کار به کمک یک چاقو دو خط صاف در مرکز حلوا ایجاد کنید و از همان خطوط برای طرح زدن کمک بگیرید.

 

تزیین حلوا با انتهای چنگال

عکس از @fateme__mokhtari

 

روش سوم تزیین حلوا با چنگال این است که طرح ساده ای مشابه عکس زیر روی سطح حلوا ایجاد کنید.

 

تزیین حلوا با چنگال

عکس از @my.sweet_kitchen

 

در این مطلب سعی کردیم از روش های متنوع تزیین حلوا با قاشق و چنگال صحبت کنیم. عکس زیر هم روش دیگری برای این کار است که با خلاقیت ویژه ای تهیه شده. امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان ایران کوکی مفید بوده باشد.

 

تزیین حلوا مجلسی

عکس از @mahsa_kitchen

شبکه های اجتماعی

برای دریافت بروزرسانی ها عضو خبرنامه ما شوید.

, ,

۳ دیدگاه برای تزیین حلوا با قاشق و چنگال

 1. Masume a 25 می-2013 در 08:03 #

  حقیقتا شما در هر هنری محشرید ! خدا نگهدارتون باشه

  • ♥ نیلوفر بانو 25 می-2013 در 12:39 #

   ممنون معصومه جان لطف داری 🙂

 2. hoda 1 آگوست-2012 در 01:33 #

  مرسی گلممممم

دیدگاهتان را بنویسید